home

„Książka nie jest towarem!”

Z czego jednak mają żyć autorzy?

Świat musi znaleźć alternatywny sposób wynagradzania twórców.

Inteligencja i rozum

Czy inteligencja wiąże się nierozerwalnie z rozumem? Jeśli nie – bo przecież są różne poziomy inteligencji, również takie, które nie pozwalają na przekroczenie granicy bycia rozumnym – to jaka jest w takim razie zależność między nimi? Czy można powiedzieć, że rozum to sposób wykorzystania inteligencji? Jak traktować w takim razie stworzenie zachowujące się i żyjące jak zwierzę, którego inteligencja przewyższa inteligencję człowieka? Autor poniższego opowiadania nie narzuca się czytelnikowi z tymi pytaniami, uparcie nazywając swojego stwora zwierzęciem i koncentrując się na ohydnej naturze nosicieli rozumu.

Poniższe opowiadanie zostało opublikowane w Analog Science Fact & Fiction w październiku 1961 r. W 1962 dostało nominację do Hugo, najbardziej prestiżowej nagrody amerykańskiego fandomu.


Ten dokument jest dostępny na licencji Creative Commons: Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Generic (CC BY-NC-SA 3.0). Może być kopiowany i rozpowszechniany na tej samej licencji z ograniczeniem: nie można tego robić w celach komercyjnych.

These document is available under a Creative Commons License. Basically, you can download, copy, and distribute, but not for commercial purposes.

Creative Commons License
Download:Zobacz też:Webmaster: Irdyb (2011)